Skip links

EMİB’ten 290 Milyon Dolarlık Teşekkür

Egeli maden ihracatçıları, 2018 yılı Temmuz ayında patlak veren ekonomik krizi, “İnadına Üretim, İnadına İhracat” mottosuyla hareket ederek, doğal taş sektöründe işlenmiş ürün ihracatına yoğunlaşarak aştı. Egeli doğal taş ihracatçılarının 2019 yılında yaptığı her 100 dolarlık ihracatının 64 doları işlenmiş ürünlerden oldu.

Türkiye’nin 2019 yılının Ocak – Eylül döneminde 1 milyar 370 milyon dolar doğal taş ihracatı gerçekleştirdiğini belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye’nin doğal taş ihracatında işlenmiş ürünlerin payının yüzde 53 seviyesindeyken, Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin 2019 yılının 9 aylık döneminde yaptığı 438 milyon dolarlık doğal taş ihracatının yüzde 64’lük dilimi olan 281 milyon dolarlık kısmının işlenmiş ürün ihracatı olduğunu kaydetti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Bursa’da düzenlediği “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde 2018 yılında Türkiye’ye 290 milyon dolar döviz kazandıran; Adana, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bursa, Hatay, İstanbul, Kayseri ve Konya illerinde Madencilik ve Doğal Taş Sektörlerinde faaliyet gösteren 34 üyesini ödüllendirdi.

Katma değerli ürün ihracatı için son bir yıllık dönemde Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin yoğun bir tanıtım atağı yaptığını anlatan Kaya, “URGE Projelerimiz kapsamında; Avustralya, ABD, Hindistan ve Meksika’ya Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonları gerçekleştirdik. Bu sayede 2019 yılının Ocak – Eylül döneminde Türkiye geneli madencilik sektörünün ihracatı yüzde 5’lik gerilemeyle 3 milyar 200 milyon dolara düşerken, Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin ihracatı yüzde 1’lik artışla 681 milyon dolardan, 688 milyon dolara çıkardık” diye konuştu.

Dinçer: “Maden olmazsa hayat nasıl oluru anlatacağız”

Madencilik sektörünün sanayi sektörlerine hammadde temin eden stratejik bir sektör olduğunu anlatan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, “Madencilik sektöründe 14 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek Madencilik Strateji Danışma Kurulu oluşturuyoruz. Sosyal medyada ve diğer kanallarda çalışmalar yapacağız. Dünya’da su olmazsa nasıl bir hayatla karşılaşırız şeklinde bir belgesel var.

Biz de “Madencilik olmazsa dünyada nasıl bir hayatla karşılaşırız, nasıl bir hayatın içinde oluruz. Bu kullandığımız binaların, kullandığımız otoyolların hiçbirisinin olmayacağını anlatacağız” diye konuştu.

“Madencilik faaliyetleri yapılmak zorunda” şeklinde konuşan Dinçer şöyle devam etti: ” Madencilik olmazsa sanayi kollarının hiçbiri olmaz. Madencilik sektörünün sorunlarının çözümü için çalışıyoruz. Daha önce 22 izin türünde güvenlik soruşturması istenirken, 8 izin türünde güvenlik soruşturması istenecek noktaya geldi. Orman izinlerinde yol alamadık. Bu konuda ilerleme kaydetmek için çalışacağız.”

Alimoğlu: “Birlik ve beraberlikle hareket ediyoruz”

Türkiye Mermer Doğaltaş Ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, madencilik sektörü temsilcileriyle birlik beraberlik içinde hareket ettiklerini, Madencilik sektörünün sorunlarını Cumhurbaşkanımızın Danışmanlarına ilettiklerini dile getirdi.

Efendioğlu: “Yolumuzu açın”

İhracatçıları uç beyleri olarak tanımlayan Maden Mermer Üretici ve Sanayicileri İşadamları Derneği (MADSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erol Efendioğlu, “Krizden çıkmak için at istiyoruz, ok istiyoruz yani izinleri istiyoruz, önümüzü açın başka bir şey istemiyoruz” dedi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin Bursa’daki “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, EİB’in faaliyetleri hakkında sunum yaparken, ödül alan firmaların listesi şu şekilde oldu;

1 milyon dolar üzeri Maden ihracatı yapan firmalar

MEHMET TUNCER GIDA NAKLİYE İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

RODOS OTOMOTİV MADENCİLİK NAKLİYAT HAYVANCILIK TARIM ÜRÜNLERİ PETROL ÜR. İNŞ. SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.

5-10 Milyon dolar arası Maden ihracatı yapan firmalar

EYSİM DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

KORMAD MADENCİLİK HAFRİYAT İNŞAAT TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.

STRATON MADEN YATIRIMLARI VE İŞLETMECİLİĞİ ANONİM ŞİRKETİ

Maden Sektöründe en fazla ihracat yapan 3. firma

ALABANDA MADENCİLİK DIŞ TİC.AŞ

Maden Sektöründe en fazla ihracat yapan 2. firma

DİMİN MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Maden Sektöründe en fazla ihracat yapan 1. firma

KALTUN MADENCİLİK SANAYİ NAKLİYE VE AKARYAKIT TİCARET ANONİM ŞİRKETİ.

500 bin – 1 milyon dolar arası doğal taş ihraç eden firmalar

AYSAN MADEN SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

İNSİST İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

MARFAM MADENCİLİK SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.

MEANDROS MADENCİLİK İNŞ.GIDA TUR.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

ONUR MADENCİLİK SAN.VE DIŞ TİC LTD.ŞTİ.

ÖZGÜVENİLİR MERMER İHRACAT İTHALAT SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

PİETRALUX YAPI ÜRÜNLERİ SAN. VE TİCARET A.Ş

PİMA MADENCİLİK ENERJİ İNŞAAT AMBALAJ İÇ VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.

1 – 2.5 milyon dolar arası doğal taş ihraç eden firmalar

ABED MERMER MADENCİLİK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

ASSOS DIS TICARET PAZARLAMA ANTIK MERMER SAN .VE TIC.LTD.STI.

BBC MADENCİLİK MÜŞAVİRLİK İNŞAAT NAKLİYAT DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

DEMİROĞLU MERMER TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

KAPMER DOĞALTAŞ VE MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

KENTMER MADEN MERMER İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

POLMER DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

VEROMAR YAPI ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

2.5 – 5 milyon dolar arası doğal taş ihraç eden firmalar

DINC MERMER SAN.VE TIC.LTD.STI

LEONARDO MERMER MADENCİLİK A.Ş.

D-STİL MERMER DIŞ TİC.İÇ MİMARLIK SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

5-10 milyon dolar arası doğal taş ihraç eden firmalar

ANKAMER TAŞIMACILIK TEKSTİL MADENCİLİK İNŞAAT GIDA İMALAT SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

EFE DIŞ TİCARET ALİ HESAPCIOĞLU

TNS MERMER MADEN ENERJİ MAKİNA SANAYİ TİCARET VE TAAHHÜT ANONİM ŞİRKETİ

TURAN BEKİŞOĞLU DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

En fazla doğal taş ihraç eden 3. firma

F2C MERMER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

En fazla doğal taş ihraç eden 2. firma

MEDMAR MERMER MADENCİLİK SAN. VE TİC.A.Ş.

En fazla doğal taş ihraç eden 1. firma

AYTAN MERMER MADENCİLİK İTH. İHR.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ

Türkiye’ye 2018 yılında 916 milyon dolar döviz kazandıran Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu ihracata en büyük katkıyı sağlayan üyeleri için Muğla, İzmir, Denizli, Afyon ve Bursa’da düzenlediği “İhracatın Yıldızları Ödül Törenleri”nde 189 üyesine ödül vermiş oldu.

EMİB‘in Bursa’da düzenlediği “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”ne Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, TÜMMER Başkanı İbrahim Alimoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri Geçmiş Dönem Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu ve maden ihracatçıları katıldı.

This website uses cookies to improve your web experience.